Barvy srsti

Obecně se u Pointera můžete setkat se zbarveními: citrónovou, oranžovou, játrovou a černou. Nejběžnější je dvojbarevná varianta v kombinaci s bílou, tedy bílo-černá, bílo-hnědá, bílo-játrová, citrónová s bílou. Jednobarevná varianta je méně běžná, tříbarevná varianta je také povolená, ale je poměrně vzácná.

feomelanin
citronová
žlutá srst s játrovým čumákem a očima.
oranžová
žlutá srst s černým čumákem a očima.
eumelanin
játrová
srst v játrové hnědé barvě.
černá
černá srst s tmavýma očima.
trikolorní
tříbarevná barva srsti
Zbarvení srsti významně ovlivňuje produkce pigmentu eumelaninu (hnědý až černý pigment), který je řízen geny MC1R (locus E) a TYRP1 (locus B). Genetika barev srsti plemene pointer je poměrně jednoduchá. Pokud má pes alespoň jednu alelu B bude mít přítomný černý pigment a bude jeho barva buď černá nebo oranžová. Pokud má pes alespoň jednu dominantní alelu E, bude mít buď černou, nebo játrovou barvu. Není možné, aby citronový pes měl hnědý nebo černý pigment.

Genotypy barev jsou uvedeny níže:

  • tedy černý pes by mohl být BBEE, BbEE, BBEe nebo BbEe,
  • játrový pes může být bbEE nebo bbEe,
  • citronový pes může být BBee nebo Bbee,
  • oranžový pes může být pouze bbee.

Situace se samozřejmě komplikuje, když vezmeme v úvahu i další faktory, které ovlivňují podobu pointera jako je množství bílé barvy v srsti, stříkání, také odstíny barev mohou být velmi variabilní. Někteří oranžoví nebo citronoví psi se mohou jevit spíše játrově a jiní jsou zase spíše do krémova. Dříve, před pochopením genetiky psů, docházelo k záměně citronových a oranžových psů. Označení těchto barev nemá nic společného s odstínem barvy psa, ale souvisí s barvou pigmentu na jejich nosu a očních duhovkách. Není neobvyklé najít rodokmen, kde dva citronoví psi vyprodukovali štěňata tmavší barvy než je citronová, protože jeden z rodičů byl ve skutečnosti geneticky oranžový pes.

Vypočítej si DNA srsti štěňat

Popis: každý gen se skládá ze dvou alel. Pes dostane od každého rodiče jednu alelu. Alela může být buď dominantní nebo recesivní. Stačí zadat genetický kód psa a fenky.

Instrukce:

  1. Vyberte dvě alely pro psa
  2. Vyberte dvě alely pro fenku
  3. Klikněte na Vypočítat

Výsledky: šance na získání specifického fenotypu u štěňat.

Pes

    locus E ?
    locus B
    locus K
    locus A

Fenka

    locus E ?
    locus B
    locus K
    locus A

Můžete nám darovat fotku vašeho psa