Coursing

Kluby Moravský coursing Prag Coursing

Coursing je druh sportu, založený na přirozené touze psa lovit. Pes při něm běhá po louce za umělou návnadou a jeho cílem je ulovit kořist, která je tažená navijákem. Dal by se přirovnat k chrtím dostihům, baví však každého pejska, který rád aportuje nebo je nabitý energií a při procházce se jen tak neunaví. Zároveň psovod se příliš nenabehá.

Používá se dvojí způsob tažení návnady - klasický zajíc, nebo nekonečný zajíc.

Nejenom rychlost je důležitá, na coursingu se hodnotí 5 kritérií jako: vytrvalost, odolnost, horlivost, inteligence a až posledním kritériem je rychlost. Coursing sa obvykle běhá v párech, hodnotí se kteří ze psů by měl větší šance ulovit korist. Některé psy baví jen prohánět kořist, a proto coursing milujú. A mnozí sa snaží korist skutečně ulovit.

Je to sport zajímavý a plný napětí. Jedná se dvoukolový závod, kdy trať o délce cca 500 - 1 000 m je postavena tak, aby psi prokázali rychlost, štvavost (při smečce i spolupráci) a inteligenci, kterou návnadě různě nadbíhají.

 

Závodní coursing

Coursing je možné běhat i závodně. Závodní psy musí mít pochopitelně kvalitní zdravou stravu a dobrou kondiční přípravu. Avšak coursing jako takový je určen především pro chrty (FCI skupina X) a vyjmenovaná plemena ze skupiny V a neuznaných plemen, (viz. Dostihový a coursingový řád ČMKU). Mezinárodní dostihový a a coursingový řád FCI připouští ještě méně plemen a některá plemena nemohou získat ani CACIL. Dostihový a a coursingový řád ČMKU umožňuje pořádat coursingy i pro nechrtí plemena. Pro chrty a vyjmenovaná plemena jsou dostihy a coursing zkouškami vloh, pro které byla tato plemena vyšlechtěna a chována. Pro ostatní plemena je coursing vnímán jako zbava a pohybová aktivita.

 

Pravidla

Aby pes mohl běhat na dostizích, či coursingu, musí nejdříve splnit licenční zkoušky. Začít plnit lze ve stáří minimálně dvanácti měsíců pro plemena italský chrtík, whippet, sicilský chrt, basenji, portugalský podengo, dlouhosrstý vipet a od 15 měsíců pro ostatní plemena.

Maximální počet bodů, které lze v jednom kole získat je 100. Minimální počet bodů nutný pro postup do druhého kola je 50.