Jak je vaše město přísné na psy?

Kde jsou pejskaři vítání a kde jsou drženi zkrátka.

Pravidla pro pohyb psů si stanovují jednotlivé obce samy místní vyhláškou (obecně závaznou vyhláškou, zkrácene OZV). Jsou v ní napsány pravidla za jakých se se svým psem můžete pohybovat obcí. V Česku je poměrně velký rozdíl v tom, kde mají pejskaři jakou svobodu. Jsou obce, ve které psy ani neví jak vypadá náhubek nebo vodítko. A jsou psí pekla, kam psa nepustí ani na trávník a všude musíte mít psa s náhubkem na krátkém vodítku. Zvýšenou agresivitu projevují často psi s omezenými možnostmi pohybu a kontaktu s lidmi či jinými psy. Nevíte zda žijete v psím pekle nebo ráji? Připravili jsme pro vás mapu, která vám dá představu jak moc je vaše město přátelské.

Musí mít můj pes vodítko?

Vyhlášky se dají rozdělit do pěti úrovní: od volného pohybu po omezení delky vodítka a povinosti nosit za všech okolností náhubek.

 • Volný pohyb psů

  Jde o pohyb psa bez vodítka a náhubku pod kontrolou nebo dohledem doprovázející osoby. Jde o výchozí stav většiny obcí, které nemají žádnou vyhlášku regulující volný pohyb psa. Volný pohyb není záležitost jen malých obcí, naopak se ho nebojí ani naše hlavní město Praha.

  V některých vyhláškách se povinnost vodítka klade na psa pouze v případě, že není dostatečně ovladatelný. Takto rozumně formulovanou vyhlášku mají například v Pardubicích: vymezený volný pohyb psů za podmínky, že průvodce má psa i bez použití vodítka kontrolu nad chováním provázeného psa.

  Toto opatření také šetří veřejné rozpočty, protože obec ze zákona nemusí zřizovat výběhy ani hřiště, protože se pes může vyběhnout kdekoliv. Toto opatření však klade na pejskaře nejvyšší zodpovědnost.

 • Vodítko nebo náhubek

  Se psem je možno se na veřejnosti pohybovat buď na vodítku, bez nasazeného náhubku. Nemá-li pes nasazený náhubek, je jeho pohyb možný pouze na vodítku. Jsou psi, kteří mají spoustu energie a potřebují se vyběhat a ti pouze na vodítku strádají. Tato možnost je pro pejskaře přátelská. Váš pes běhá za dětmi nebo cizími lidmi třeba s dobrým úmyslem si hrát, používejte prosím vodítko a venčete psa na volno s náhubkem v době, kdy nepotkáváte lidi

 • Vodítko

  Spolu se zákazem volného pohybu nastává pro obec díky zákonu ZOPT povinnost poskytnout majitelům dostatek výběhových louček a hřišť v tzv. dostupné vzdálenosti. Pokud vyhláška zakazala volný pohyb psů na celém území obce a nestanovila výběhové loučky, bude v rozporu s právním výkladem ministerstva vnitra.

 • Vodítko s dalšími omezeními

  Nejenže musí být pes na vodítku, vodič psa si sebou všude musí brát i náhubek. Pes s náhubkem, který někde čeká na pána se nemůže bránit - psa si může někdo odnést (například bezdomovci) a nebo může být napaden.

 • Vodítko s náhubkem nebo krátké vodítko

  O délce vodítka by měl rozhodovat majitel, né úředník. Ne nadarmo se říká, že se někdo chová jako utržený ze řetězu. Koupit na některé menší psy náhubky je problém - krátkolebá plemena, trpasličí psi.

Příklady míst s nepřátelskou vyhláškou

Kam nechodit

Součást mnoha vyhlášek je zákaz přivádět zvířata do prostoru opatřená zákazem vodění psů. V provozním řádu téměř každého dětského hřiště, pískoviště nebo sportoviště je také zakázáno vodit psy. Ústavní soud dovolil obcím zákazat psům na tyto místa chodit. Také nedoporučujeme vodit pouštět psa do okrasných zákonů, prostory lázní.