Barvy srsti

Angličtí setři jsou bílí a jsou pokrytí jedinečnými barevnými skvrnami, které se často označují přívlastkem belton. Zbarvení srsti může být černé a bílé, oranžové a bílé, citronové a bílé, játrově hnědé a bílé. Může být tříbarevný ve variantách: černá, bílá se znaky pálení nebo s hnědá, bílá se znaky pálení. Skvrny po těle nebývají velké (plotny), spíše jde o jemné stříkání či drobné skvrny.

feomelanin
citronová
žlutá srst s játrovým čumákem a očima.
oranžová
žlutá srst s černým čumákem a očima.
eumelanin
játrová
srst v játrové hnědé barvě.
modrá
černá srst s tmavýma očima.
trikolorní
tříbarevná barva srsti
Zbarvení srsti významně ovlivňuje produkce pigmentu eumelaninu (hnědý až černý pigment), který je řízen geny MC1R (locus E) a TYRP1 (locus B). Genetika barev srsti plemene anglický setr je poměrně jednoduchá. Pokud má pes alespoň jednu alelu B bude mít přítomný černý pigment a bude jeho barva buď černá nebo oranžová. Pokud má pes alespoň jednu dominantní alelu E, bude mít buď černou, nebo játrovou barvu. Není možné, aby citronový pes měl hnědý nebo černý pigment.

Genotypy barev jsou uvedeny níže:

 • tedy černý pes by mohl být BBEE, BbEE, BBEe nebo BbEe,
 • játrový pes může být bbEE nebo bbEe,
 • citronový pes může být BBee nebo Bbee,
 • oranžový pes může být pouze bbee.

Situace se samozřejmě komplikuje, když vezmeme v úvahu i další faktory, které ovlivňují podobu irského setra jako je rozmístění bílé barvy v srsti, stříkání, také odstíny barev mohou být velmi variabilní. Někteří oranžoví nebo citronoví psi se mohou jevit spíše játrově a jiní jsou zase spíše do krémova.

Vypočítej si DNA srsti štěňat

Popis: každý gen se skládá ze dvou alel. Pes dostane od každého rodiče jednu alelu. Alela může být buď dominantní nebo recesivní. Stačí zadat genetický kód psa a fenky.

Instrukce:

 1. Vyberte dvě alely pro psa
 2. Vyberte dvě alely pro fenku
 3. Klikněte na Vypočítat

Výsledky: šance na získání specifického fenotypu u štěňat.

Pes

  locus E ?
  locus B
  locus K
  locus A

Fenka

  locus E ?
  locus B
  locus K
  locus A

Můžete nám darovat fotku vašeho psa