Gen známý jako lokus E#1 je gen melanokortinového receptoru 1 (MC1R). Tento gen je mapován u psů na 5. chromozomu. Pigmenty eumelaninu (černý) a feomelaninu (červenožlutý) ovlivňují základní zbarvení srsti. Gen MC1R způsobuje přepnutí produkce eumelaninu pro černé nebo hnědé základní zbarvení na produkci feomelaninu typického pro zrzavé zbarvení. Pro oba pigmenty platí, že mohou být dalšími geny modifikovány, nicméně MC1R má nadřazený (epistatický) účinek vůči ostatním genům.

feomelanin
eumelanin

Je zatím známo šest allel (variant) tohoto genu. Nejběžnější jsou alely E (původní nebo divoká) a recesivní e. Recesivní alely na tomto genu způsobují zastavení produkci eumelaninu a tím dojde k projevení feomelanin. To jinak řečeno znamená, že určuje jestli pes bude mít tmavší (černou či hnědou srst) nebo světlejší (žlutou až červenou) barvu. Jiná alela na tomto lokusu utváří tzv. melanistickou masku (tmavě zbarvenou tlamu). Hierarchie dominance je: EM > Eg > E > e.

e - recesivní

Tito psi mohou skrytě nést v podstatě libovolnou barvu, aniž by to mělo vliv na jejich fenotyp (např. merle). Červenožlutý pigment je v tomto slova smyslu dominantní a vše překrývá, alespoň co se srsti týče. Barvu sliznic neovlivňuje. Alely na lokusech B, D, M, K ani A nemají u e/e jedinců vliv na pigment srsti.

E - divoká

Pokud je přítomná alespoň jedna dominantní alela E, pak se eumelanin bude produkovat. Tedy v srsti bude k dispozici tmavý pigment.

EM - melanistická maska

Melanistické překrytí (černá maska) se neprojevuje u všech jedinců, kteří tuto allelu nesou.Je viditelné u psů, kteří jsou zesvětlení (plaví) nebo skvrnití. Alela EM umožňuje vázat Aguti po určitou dobu a způsobit, že se na těle vytváří plavý pigment. Vzhledem k tomu, že se eumelanin vyskytuje v černé, hnědé a modré / šedé barvě, může se melanistická maska vyskytovat v kterékoli z těchto barev. Maska ​​součástí standardu plemen jako je Bullmastiff, Boxer, Mops.

Eg - grizzly

Alela byla poprvé popsána v roce 2010 a je relativně běžná u plemen Saluky a Afghánský chrt. Nenachází se prakticky u žádných jiných plemen.

eh - sobolí

Způsobuje sobolí zbarvení a je přítomná u kokršpanělů.

  1. The Inheritance of Coat Color in Dogs Hardcover – June 1, 1979
  2. MClR Studies in Dogs With Melanistic Mask or Brindle Patterns
  3. A new mutation in MC1R explains a coat color phenotype in 2 "old" breeds: Saluki and Afghan hound