Pejskari
Registrace

Zvládá váš pes základy poslušnosti? Perfektní! A co takhle další výzva? Agility je sport, který se podobá koňskému parkuru. Rozdíly jsou v zásadě dva, používají se jiné druhy překážek a psovod nesedí na hřbetě zvířete. Cílem disciplíny je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Pes překonává překážky, zatímco páníček běží podél překážek a naviguje psa. K úspěchu je potřeba dobrý vztah mezi psem a psovodem, který posiluje vzájemnému porozumění. Psovod vede psa pouze gesty a slovy a pes musí všechny překážky překonávát dobrovolně. Pes je na volno, tedy nemá na sobě vodítko, ani obojek.

Soutěž je otevřená všem psům bez omezení, kteří jsou v dobré fyzické kondici. V tomto sportu hraje důležitou roli hlavně fyzická obratnost a bystrá mysl, proto se některá plemena na agility hodí víc než jiná např. border kolie, pudl, sheltie a papilon, belgičtí ovčáci atd. Běžně závodí i různí kříženci, avšak mistrovství světa FCI se mohou účastnit jen psi s průkazem původu. Aby se pes mohl účastnit oficiálních soutěžích musí mít výkonnostní průkaz, a být starší 18 měsíců. Podle nároků na výkon lze agility provozovat buď jako rekreační hru nebo jako vrcholový sport. V česku máme k dispozici i několik veřejných agility parků.

 

Kdy začít cvičit agility?

Obecně platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Především štěňátka jsou přirozeně tvárná a hravá, ale agility klade větší nároky na kondici psa. U mladších psů a štěňat probíhá výcvik jiným způsobem než u psů dospělých. Je vhodné psa v raném věku šetřit, dostatečně motivovat a postupovat s ním pomalu zejména u skokových překážek. Mladý pes by měl plnou výšku překážky skákat až po dovyvinutí pohybového aparátu. Vhodnou přípravkou je sport Hoopers při kterém se neskáče, nejsou zde zónové překážky ani slalom.

 

Kategorie

Psi se rozdělují do třech kategorii podle velikosti, na základě které mají stanovenou výšku překážek. Každý pes může závodit pouze v jedné z těchto kategorií. Kategorie jsou small (psi do 35 cm), medium (psi od 35 do 43 cm) a large (od 43 cm). Výkon psů je rozdělen na kategorii A1 a na kategorii pokročilejších závodníků, kde jsou spojené výkonnostní kategorie A2 a A3.

Důvody k penalizaci mohou být v zásadě tři – chyba, odmítnutí a překročení časového limitu. Úplná pravidla agilit se dočtete v soutěžním řádu FCI (platný a účinný od 7. 6. 2018). Parametry překážek ve směrnici pro překážky.

Parkur

Na parkuru je vhodné použít co možná nejvíce typů překážek. Způsobem rozmístění překážek je určen stupeň obtížnosti daného parkuru Každý parkur by měl vyžadovat rovnováhu mezi rychlostí a dovednostmi psa. Parkury se dělí na agility, které zahrnují všechny druhy překážek a jumping, které vynechávají zónové. V závislosti na kategorii musí pes překonat 15 - 22 překážek, přičemž nejméně 7 z nich musí být skokových, parkur musí mít délku 100 m až 220 m. Minimální vzdálenost mezi po sobě jdoucími překážkami je 5 - 7 metrů, u kategorie small 4 metry.

 

Skokové překážky

Technika skoku je v agility základním pilířem. Skoková gymnastik může být dobrou průpravou psa, při které se pes naučí správně točit, používat zadní nohy, prodlužovat skok a dobře se odrážet. Správným skokem předejde zranění psa na parkuru.

Kruh, #WKCDogShow

U skokovek používáme pokyn „Skoč“ nebo „Hop“.

Jednoduchá a dvojitá skoková překážka.
Jednoduché skokové překážky se skládají z jedné laťky a dvou bočnic. Dvojitá skoková překážka je tvořena dvěma jednoduchými za sebou, umístěné tak, aby vytvořily dvojitý skok. První a poslední překážka je vždy skočka.

Viadukt nebo zeď.

Kruh

Skok daleký

 

Přebíhající (zónové) překážky

Áčko (Šikmá stěna)

Houpačka

Kladina: pro tuto překážku použijte třeba povel „Nahoru“.

 

Probíhající překážky

Látkový tunel a pevný tunel: první seznámení se s tunelem může být náročné – některým pejskům se do tunelu chtít nebude. Naopak jezevčíci, se do něho budou hrnout instinktivně. Vhodný povel můžete zvolit „Tunel“ nebo „Skrz“.

Slalom: poprvé je vhodné psa připnout na vodítko a provést ho mezi sloupky, opakujte přitom povel např. „Slalom“ nebo zkráceně „Sla“.

 

Historie

Vznikl okolo roku 1978 v Anglii.

První závod agility se v České republice konal v roce 1991, Klub agility České republiky byl založen o rok pozděj. V současné době je členem ČMKU prostřednictvím Českého kynologického svazu. Klub agility ČR pořádá každoročně otevřené mistrovství republiky v agility i mistrovství dětí a mládeže, koordinuje výběr reprezentace juniorů i dospělých na význačné evropské a světové akce a je zastoupen delegátem v komisi agility FCI.

 

Hoopers

Pokud vám příjdou agility jako náročný sport, můžeme vám doporučit hoopers. Hoopers není tolik fyzicky náročný pro psa ani páníčka, to zněj dělá vhodný sport pro psy, kteří například ze zdravotních důvodů skákat nemohou.