Psí výběhy, hřiště a parky

Seznam všech míst ve vašem bydlišti

Kde budeme hledat psí loučky?

Praha (29)
Ostrava (26)
Česká Lípa (21)
Prostějov (15)
Karviná (15)
Brno (14)
Frýdek Místek (12)
Zlín (10)
Vsetín (10)
Beroun (7)
Hodonín (6)
Cheb (6)
Uherské Hradiště (5)
Blansko (4)
Opava (4)

Psí výběh je prostor určený městem na venčení na které mohou pejskové volně běhat bez náhubku a vodítka. Velké venkovní prostranství jsou skvělé pro udržení vašeho psa šťastným a v kondici.

Psí hřiště jsou oblíbeným místem pro výcvik, výchovu a socializaci psů. Oproti psí loučce bývají oplocené a často jsou vybaveny agility překážkami – prolézačkami pro psy, klidovou zónou s lavičkami pro majitele psů, bezpečnostními prvky – plůtkem, vchodem a východem a stojany s pytlíky na psí exkrementy pro udržování pořádku.

Máte psa a nemáte k dizpozici zahradu nebo žijete v místě s přísnou vyhláškou? Žádný problém. Ve většině měst jsou k dispozici plochy, kde se mohou mazlíčci proběhnout bez vodítka a bez náhubku.


Co je psí výběh?

Jde o vymezený prostor městem určený hlavně pro psy a slouží k tomu aby se pejskové mohli proběhnout bez vodítka. Těmto plochám se také říká psí loučka, psí výběh a pokud je místo oplocené, nazvali bychom jej psí hřiště. Pravidla pro volný pohyb psů si stanovují jednotlivé obce samy místní vyhláškou.

Jak fungují psí vyhlášky

Co můžeme dělat v psím výběhu?

Vybouřit
temperamentní psy

Volně se proběhnout, aportovat a spokojeně si zaštěkat. Říká se, že nevyběhaný pes je horší než odjištěný granát a vyběhaný pes je spokojený pes.

Setkávat se
a socializovat

Pes je tvor společenský a člověk jako parťák mu nemusí nestačit. Psí výběh nabízí dobrou příležitost k tomu načichat různé pachy, pohrát si a podpořit přirozené chování.

Sportovní vyžití se psy

Učit se přivolání na oploceném prostoru je bezpečné. Základy sportu se naučíme i bez cvičáku, protože některá hřišťě jsou vybaveny prvky jako jsou lávky, slalom, prolézačky a další.

Jak moc je moje město přísné?

Přísnost vyhlášky

Pravidla pro pohyb psů si stanovují jednotlivé obce samy místní vyhláškou. V seznamu psích výběhů najdete odkaz na aktuálně platnou vyhlášku a i informaci o tom jak přísná je k pejskařům. Vyhlášky se dají rozdělit do pěti úrovní: od volného pohybu po omezení delky vodítka a povinosti nosit za všech okolností náhubek.

Volný pohyb psů


Pohyb psa bez vodítka a náhubku pod kontrolou nebo dohledem doprovázející osoby. Volného pohybu se nebojí ani naše metropole, nebo naopak ve většině menších obcí jde o výchozí stav. Pokud vyhláška existuje, pak omezuje přístup na několik veřejných míst (jako jsou třeba dětská hřiště, pískoviště nebo sportoviště) a povinnost vodítka se klade na psa pouze v případě, že není dostatečně ovladatelný.

Toto opatření také šetří veřejné rozpočty, protože obec ze zákona nemusí zřizovat výběhy ani hřiště, protože se pes může vyběhnout kdekoliv. Toto opatření však klade na pejskaře nejvyšší zodpovědnost.

Vodítko nebo náhubek

Volný pohyb psů bez vodítka je možný pouze v případě, že pes má nasazený náhubek. Nemá-li pes nasazený náhubek, je jeho pohyb možný pouze na vodítku. Jsou psi, kteří mají spoustu energie a potřebují se vyběhat a ti pouze na vodítku strádají.

Vodítko

Spolu se zákazem volného pohybu nastává pro obec díky zákonu 246/1992 Sb. povinnost poskytnout majitelům dostatek výběhových louček a hřišť, pokud obec tuto povinnost řádně nesplní, dostává se do kolize s uvedeným zákonem, který je nadřazený jakékoliv místní vyhlášce.

Vodítko s dalšími omezeními

Nejenže musí být pes na vodítku, vodič psa si sebou všude musí brát i náhubek. Pes s náhubkem, který někde čeká na pána se nemůže bránit - psa si může někdo odnést (například bezdomovci) a nebo může být napaden.

Vodítko s náhubkem nebo krátké vodítko

O délce vodítka by měl rozhodovat majitel, né úředník. Ne nadarmo se říká, že se někdo chová jako utržený ze řetězu. Koupit na některé menší psy náhubky je problém - krátkolebá plemena, trpasličí psi. Zvýšenou agresivitu projevují často psi s omezenými možnostmi pohybu a kontaktu s lidmi či jinými psy.

Kam nesmíme?

V provozním řádu téměř každého dětského hřiště, pískoviště a koupaliště je napsáno, že psi na něj nesmí 🚫. Ústavní soud dokonce dovolil obcím zákazat psům na tyto místa chodit. Není také dobrý nápad psa vodit na sportoviště, nebo ho pouštět do okrasných zákonů.

Berte ohled na ostatní

Vždy po svém psovi uklízejte exkrementy!

Pokud je Váš pes kontaktní a běhá za cizími lidmi, používejte prosím vodítko a venčete psa na volno s náhubkem v době, kdy nepotkáváte lidi. Pokud budeme ohleduplní, nebudou vznikat zbytečné regulace proti pejskařům.

Upravte místo

Přidáváním adres a informací do databáze nebo jejich aktualizováním pomáháte pejskařům. Pokud nějaká informace na stránce nesedí se skutečností, nevátehjte údaj zaktualizovat.