Slovník pojmů

A

Agility

Agility je sport se psy, který se podobá koňskému parkuru. Pochází z Anlie. Cílem je, aby pán se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase. Agility pomáhá upevnit vztah psa a pána, zlepšuje fyzickou kondici a je skvělý i pro socializaci.

AKC

American Kennel Club - Americký klub chovatelů je kynologická organizace, která se zabývá vedením plemenné knihy, organizací čistokrevného chovu psů a pořádáním kynologických akcích v USA.

Alela

Lidé i psi mají 2 alely, které jsme zdědili od rodičů. Každý pár těchto alel genotyp konkrétneho génu a skládá se tedy z jedné alely otcovské a jedné alely mateřské. Každý gen může mít jednu nebo několik forem. Alely jsou konkrétní varianty genu. V genetice se alely značí písmeny abecedy, velké je dominantní, malé je recesivní.

Anestrus

Období hárání, ve kterém se pohlavní hormony vracejí do klidového stavu. Progesteron zůstává na stejné úrovni, úroveň estrogenu má jen nepatrné výkyvy. Trvá několik týdnů až měsíců a končí začátkem proestru, dalšího hárání.

Anterolaterální systém

Jedny z částí smyslového systému, které jsou zapojeny do reflexního oblouku. Podílí na vnímání a přenosu bolestivých a tepelných podnětů v těle. ALS zahrnuje aferentní neurony, které přenáší informace z receptoru (například bolestivý podnět) do centrální nervové soustavy a eferentní neurony, které zprostředkovávají reakci na bolest (například způsobují kontrakci svalů nebo uvolňování látek, které pomáhají potlačit bolest).

Apron

límec, dlouhé chlupy na krku a hrudi

ASIP

ASIP byl zmapován na 24 chromozomu. Má několik alel, které jsou zahrnuty do zbarvení srsti u psů.

B

Beard

vousy, dlouhé chlupy na bradě, tvářích a hřbetu nosu

Beauty Spot

"piha krásy", bílá lysinka, ve které je uprostřed mozkovny barevný odznak

Bikejöring

Spojení pejskařiny a cyklistiky. V bikejöringu, sportovní disciplíně, táhne pes svého páníčka. Bikejöring si vymysleli musheři pro své psy, se kterými chtějí trénovat, i když země není pokryta sněhem a nedají se tahat sáňky.

Blanket

tmavý plášť

Blaze

bílá lysina na čele

Bonitace

Breetching

dlouhá a hustá srst rostoucí na zadní části stehen

Britches

dlouhá a hustá srst rostoucí na zadní části stehen

Bull sporty

Disciplíny psích sportů, které jsou náročné na sílu a dynamičnost. Disciplíny: A-Frame (překonání překážky ve tvaru A); Wall Climbing (vyběhnutí co nejvýše po kolmé stěně a držení peška nahoře); High Jump (vyskočení psa na volně zavěšeného peška a udržení se stanovenou dobu); Weight Pulling (táhnout naloženou váhu vozíku na speciálním postroji x metrů); Monkey Track (100 - 200 m dlouhá dráha s 10 překážkai, které musí pes s handlerem co nejrychleji a bezchybně překonat); Weight Pull Sprint (Uběhnout co nejrychleji v postroji trať se zátěží); Tug of War (Dva řetězem spojení pešci, o které psi soutěží); Weight Drag Pull (běh s připnutými saněmi a závažím); Long Jump (přeskočit co nejvíce tyček na speciální konstrukci a skočit co nejdále); Treadmill Race (běh na běhacím pásu opatřený měřičem); Hang Time (Jak dlouho vydrží viset bez dotyku nohou země na peškovi); Thrust Load Up (roztažení dané váhy zavěšené přes kladku - buď musí pes překonat cílovou čáru nebo vytáhnout co nejdále).

C

Coat

srst

Collar

bilý límec

Conformation

celkový vzhled a stavba daná fyzickým vývojem jak jednotlivých částí těla jedince, tak i proporcemi mezi nimi a celkovou siluetou psa

Corded coat

provázkovitá srst. např. u komodora

Corded coat

Provázkovitá srst podobající se dretům, např. u plemene Komodora, Puli

Coursing

Coursing je kynologický sport, kdy pes loví umělou, mechanicky taženou kořist. Hodnotí se obratnost a rychlost. Běhá se ve volné přírodě.

Culottes

dlouhá a hustá srst rostoucí na zadní části stehen

Curly coat

kudrnatá srst

Č

Černá s pálením

Tato barva zahrnuje černou s tmavými skvrnami, které jsou obvykle žluto-hnědé barvy. Skvrny bývají na bocích, hřbetu a hlavě.

D

Dapple

tygrovaný, grošovaný

Diploidní organismy

Organismy, které májí dvě alely na téměř každé pozici v chromozomech.

DNA

Deoxyribonukleová kyselina neboli zkraceně DNA je dedičný materiál u téměř všech organizmů žijící na naší planetě. Od těch nejprimitívnejších jako jsou mikroorganismy, přes rostliny, houby, zvířata až po človeka (vyjímku tvoří některé viry u kterých je genetická informáce tvořená molekulami RNA).

Dog biatlon

Dog biatlon je kynologická disciplína podobná klasickému biatlonu. Dělí se na kategorie enduro a sprint a podle pohlaví. V obou kategoriích se střílí na terč pomocí laserových pušek.

Dogdancing

Dogdancing neboli tanec se psem je psí sport, který spočívá v tom, že pes provede sérii cviků v ritmu hudby. Dělí se do čtyř divizí: A (Musical Dressage) - plynulý pohyb psa přesně do rytmu, elegantnost, ladnost; B (Heelwork to Music) - práce u nohy na hudbu - vychází z obedience; C (Freestyle) - vystoupení by mělo tvořit příběh nebo mít motiv; D (Tanec se psem) - psovod tančí a přitom ovládá psa.

Dog Puller

Dog Puller je mladý kynologický sport, který v sobě propojuje zábavu, hru a intenzivní trénink. Při tréninku se používají dva kruhy, cílem je oba dva uchopit. Dog Puller má dvě soutěžní disciplíny - Jumping and Running

Dog Puller

Dog Puller je mladý kynologický sport, který v sobě propojuje zábavu, hru a intenzivní trénink. Při tréninku se používají dva kruhy, cílem je oba dva uchopit. Dog Puller má dvě soutěžní disciplíny - Jumping and Running

Dog racing

Dog Racing je kynologický sport, který se lehce přibližuje koňským a chrtím dostihům. Běhá se krátká rovinná trať s překážkami i bez nich.

Double Coat

dvojité osrstění, srst se skládá z krycích chlupů i podsady

F

Feathering

dlouhá srst na uších, zadní straně končetin, hrudníku a ocease, praporce

Flashings

bílé znaky na krku, hrudníku, končetinách, tlamě, špičce ocasu a jako lysinka na hlavě

Flecked

skvrnitý

Flexi vodítko

Flexi vodítka má rukojeť, v níž je navinuté toto lanko či páska. To se automaticky navýjí nebo vytahuje podle toho, zda se pes od majitele vzdaluje či se k němu přibližuje.

Frill

límec, dlouhé chlupy na krku a hrudi

Frill

límec, dlouhé chlupy na krku a hrudi

Frosting

šedivění, šedivé chlupy na hlavě

G

Gen

Usek DNA s určitou funkcí.

Genotyp

Soubor genů organismů.

Glossy Coat

lesklá srst

Greying

šedivění, šedivé chlupy na hlavě

Guard coat

krycí srst

H

Hackles

zježená srst - výraz hrozby

Hersenwerk

Hersenwerk je poměrně nová a oblíbená aktivita pro psy. Jedná se o hlavolamy na míru z nejrůznějších materiálů, které stimulují všechny smysly psa a jeho nervový systém. Koncept pochází z Nizozemí a má za úkol psy zaměstnat, naučit koncentraci, sebekontrole a zvládání nedůvěry.

Hoopers

Hoopers není tolik fyzicky náročný pro psa ani páníčka než Agility. To z něj dělá vhodný sport pro psy, kteří například ze zdravotních důvodů skákat nemohou.

Hoopers

Hoopers je kynologická sportovní aktivita podobná agility s tím rozdílem, že neklade takové nároky na pohybová aparát psovoda ani psa. Využívá popuze 4 druhy překážek v prostoru 3 x 3 metry.

Hormon

Jde o chemickou látku, která se uvolňuje z jednoho orgánu v těle a působí na jiné orgány v těle, včetně nervového systému.

I

Inferenční uvažování

Inferenční uvažování je schopnost vyhodnocovat podněty z okolního světa a porovnávat je s dříve získanými zkušenostmi. Pes může například vyhodnotit intenzitu a tón hlasu svého pána a odhadnout, zda dostane jídlo nebo ne. Může také sledovat pohyby a gesta svého pána a předpokládat, že se bude chtít vydat na procházku. Tyto závěry jsou založeny na inferenčním uvažování a umožňují psovi reagovat na situace v okolí.

J

Jacket

srst

K

Kalhoty (Trousers)

dlouhá a hustá srst rostoucí na zadní části stehen

Kapsíček

Pes velikosti toy

Klikr trénink

Klikr trénink je metoda trénování psů pomocí pozitivního upevňování spolu s klikrem. Tím označíme chování, které u zvířete chceme podporovat. Klikr pomáhá lépe a rychleji pochopit, co se po něm chce. Nejprve si pes musí spojit zvuk klikru s pamlskem (kluknu, odměním), pak můžeme kliknutí použít pro označení chování: zachycení (kliknu a odměním za např. sezení); formování (pozvolné vytváření nového chování po malých krocích - např. obíhání kuželu - začneme klikat, kdykoliv se pes přiblíží ke kuželu a postupně zvyšujeme své návyky); navádění - použijeme pamlsek jako návnadu pro dostání psa do pozice, které chceme dosáhnout.

L

Lacking in Undercoat

srst s chybějící podsadou, málo podsady

Locus E

Alela E dovoluje rozšíření tmavého pigmentu v celé srsti. Naproti tomu e omezuje vznik tmavého pigmentu v srsti a v homozygotní formě ee mění černou barvu na citrónově žlutou.

Lokus

Konkrétní úsek DNA je nazývá locus. V každém lokusu jsou dvě alely tvořící gen.

Lovecká kynologie

Lovecká nebo také myslivecká kynologie je nauka o loveckých psech a plemenech, chovu, výcviku a hlavně upotřebení psů v myslivecké praxi. Spousta psích ras má pro uchovnění podmínku splnění lovecké zkoušky. Složení loveckých zkoušek ovšem podle Zákona o myslivosti spadá pod Českomoravskou mysliveckou jednotu.

M

Mane

hříva, dlouhá srst na krku

Mantrailing

Mantrailing je metoda výcviku stopařských psů. Pes sleduje stopu pouze jedné osoby. Tento pach lze přirovnat k otisku prstu. Stopa sestává mimo jiné z odumřelých kožních buněk, z nichž každý den ztratíme kolem 40 000. Může však také obsahovat například produkty metabolického rozkladu a kosmetické zbytky. V praxi slouží pro hledání pohřešovaných osob.

Markings

znaky v srsti, většinou bílé

MC1R

MC1R gen známý jako lokus E. Byl prvním genem studovaným molekulárně genetickými metodami psů. MC1R je zmapován na 5. chromozomu. Jsou detekovány alely: e původní (divoká), dominantní alela E, EM, EG, EH. Hierarchie lokusu E je následující: EM > EG > E > EH > e.

Melanistická maska

Geneticky podmíněná tvorba nadměrného množství pigmentu melaninu v oblasti čumáku.

Melanocyt

Melanocyt je pigmentová buňka které se nachází ve vrchních vrstvách pokožky, ve folikulech srsti, v očních duhovkách, vnitřním uchu. Melanocyty produkují dva typy melaninu, tmavě hnědý eumelanin a červený či zrzavý pheomelanin.

Merle

merle zbarvení

Městaj

Kříženec vzešlý z různých plemen

Množírny (zákonem)

Zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby, a to i v případě, že hlavním cílem činnosti chovatele není rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.

Modré s pálením

Tato barva je obvykle světle šedá s tmavšími skvrnami na bocích, hřbetu a hlavě.

Mondioring

Mondioring je sportovní disciplína pro psy, která zahrnuje poslušnost, obranu a agility. Jedná se o relativně novou disciplínu, která vznikla v roce 1985 v Belgii.

Mushing

Mushing nebo-li psí spřežení je sport, kde tým tvoří psi táhnoucí saně nebo kolečkovou káru a člověk, který je ovládá. Dnes se k mushingu řadí všechny sporty, kdy je 1 nebo více psů v tahu (bikejoring, canicross, weight pulling, scootering, skijoring, pulka).

N

Nosework

Nosework je mladá kynologická aktivita, která v sobě ukrývá práci s nosem - čichem psů. Psovod a pes hledají specifické pachy civilních látek a v obdobných situacích jako K9 týmy policie, armády a záchranářů.

NZŘ zkouška

Zkoušky dle národního zkušebního řádu pro sportovní výcvik psů.

O

OCR závody

OCR neboli překážkové závody jsou poslední roky velice populární. Závod spočívá v překonání překážek na vytyčené trase za jakéhokoliv počasí. Závody prověří vaši fyzickou i psychickou zdatnost.

Open Coat

otevřená srst

Outercoat

krycí srst

Out of coat

není v srsti. Nedostatečné osrstění

P

Pasení

Pasení je přirozená práce ovčáckých plemen, ve které se dnes pořádají soutěže. Cílem je, aby pes na pokyny svého pána byl schopný sehnat ovce (stádo) dohromady, převést je okolo překážky, odddělit ovci ze stáda). V současné době se skládají zkoužky vloh ovčáckého psa, zkoušky práce ovčáckého psa a pořádají se soutěže ovládání ovčáckých psů.

Proestrus

Přípravné období na vlastní říji, u feny trvá obyčejně 8 až 13 dní.

Přivolání psa

Přivolání je základním výcvikový povel, který mu říká, aby se k nám vrátil. Je vhodné naučit psa povel již v raném věku psa a je důležité, aby byl pes na přivolání trénován v různých prostředích a situacích.

Psíča

Nadávka pro fenku

Psíčák

Psíšera

Ošklivý pes

Psovod

Osoba, která vede psa. Termín se používá například při výcviku psa na označení člověka, který psa při výcviku přímo vede.

R

Reflexní oblouk

Reflexní oblouk je nervový obvod, který umožňuje rychlé a automatické reakce na určité podněty z prostředí. Když je pes vystaven určitému podnětu, jako je například hmatání nebo tepání na jeho tlapce, automaticky reaguje bez přemýšlení nebo vědomého rozhodnutí. Reflexní oblouk u psa zahrnuje tři základní části: senzorický receptor, který vnímá podnět, nervovou dráhu, která přenáší impuls z receptoru do centrálního nervového systému a motorickou reakci, která vede k reakci na podnět.

Retriever

Název retriever v překladu z angličtiny znamená přinašeč, aportér.

S

Saddle

tmavé sedlo

Shaggy Coat

chundelatá srst, např. u bearded kolie

Shatty Coat

chundulatá srst. např. u bearded kolie

Skijöring

Skijöring je sportovní kynologickou disciplínou spadající pod mushing. Psovod jede na běžkách a je tažen psem.

Služební kynologie

Služební kynologie je zejména oborem sloužícím policii, vězeňské službě, celní správě, obranným složkám a strážcům majetku se psem.

Smooth coat

hladká, krátká srst

Socks

bílé ponožky, bílé zbarvené tlapky a náprstí

Splash

bilý znak nepravidelného tvaru kdekoliv na těle

Spotted, Speckled

kropenatý

Stockings

bílé zbarvené končetiny ve větším rozsahu než jen tlapky a náprstí

Stopy

Stopy, jinými slovy pachové práce jsou nedílnou součástí sportovní kynologie. Cílem je, aby pes i s psovodem sledoval pachovou stopu člověka. Náročnost se liší délkou, členitostí či přechody cizí osobou. Cvičí se podle mezinárodního zkušebního řádu IGP nebo Národního zkušebního řádu NZŘ.

T

Tan

Pálení

TART

Obsahuje 10 zkoušek z výkonu. Psi jsou hojně využívání pro službu v ozbrojených složkách státu, soukromých bezpečnostních službách, k ostraze objektů atd.

Temperament

Živost emočních reakcí. Schopnost reagovat více či méně intenzivně na podnět.

Teriér

Skupina psů, která se vyznačuje odvahou, energií a loveckými schopnostmi. Jejich úlohou v minulosti bylo lovit drobnou zvěř v norách. Dnes se teriéři často používají jako společníci a rodinní mazlíčci, ale stále si zachovávají svou původní loveckou povahu a temperament.

Ticking

černé tečky v bilé oblasti zbarvení

Topknot

čupřina, dlouhá srst na temeni hlavy

Treibball

Treibball je nový kynologický sport, u kterého jde o rychlost a přesnost psa, ale také ovladatelnost s souhru s psovodem. Pes má za úkol dopravit osm gymnastických míčů do brány.

TYRP1

TYRP1 je gen, zapříčiňující hnědou barvu srsti. TYRP1 byl zmapován na 11. chromozomu.

U

Undercoat

podsada

V

Veil

chocholka, srst na hlavě, která překrývá čelo

Vestaj

Kříženec vzešlý z neurčitých plemen

Vodící pes

Pes, který je trénován k vedení nevidomých nebo jiných lidí s omezenou schopností vidění.

Výstavy

Výstava psů je základní kynologická akce, kde majitelé čistokrevných psů s průkazem původu předádějí svého psa před rozhodčími a obdrží posudek o exteriérových kvalitách a nedostatcích posuzovaného jedince.

W

Watchdog

Pes, který je trénován k ochraně majetku a lidí, a který má za úkol upozornit na možné nebezpečí.

Wavy coat

vlnitá srst

Whelp

Štěně, mládě psa nebo vlka, které se narodilo v daném vrhu.

Wire coat

drátovitá srst

Z

Záchranářská kynologie

Záchranářská kynologie je činnost při které se jedná o vyhledávání osob v různých terénech a situacích (sutiny, laviny, plochy a voda).

ZKO

Typ organizace, která se zabývá kynologií (výcvikem a výchovou psů). ZKO má za cíl podporovat výcvik a výchovu psů, rozvíjet kynologii jako sport Tyto organizace také poskytují svým členům různé služby, jako jsou například výcvikové kurzy, zkoušky výkonnosti a soutěže. ZKO se mohou zapojit do různých aktivit, jako jsou například kynologické výstavy, záchranné akce, canisterapie a další. Tyto organizace jsou důležité pro rozvoj kynologie a podporu pejskařů a jejich psů v České republice.

ZVV1

Zkouška prvního stupně, která je součástí systému zkoušek všestranného výcviku psa v České republice. Tato zkouška ověřuje úroveň výcviku psa v oblasti poslušnosti, ovládání a obrany. ZVV1 je pro pejskaře a jejich psy výzvou, která vyžaduje trpělivost, vytrvalost a spolupráci. Tyto zkoušky jsou významným uznáním pro pejskaře a ukazatelem kvality výcviku psa.

ZVV2

Zkouška všestranného výcviku psa druhého stupně je vyšší úroveň zkoušky ZZV1. Ta vyžaduje vyšší úroveň dovedností poslušnosti, ovládání a obrany, kondice a schopností psa, stejně jako vynikající spolupráci mezi psem a psovodem.

ZVV3

ZVV3 je nejvyšší úroveň zkoušky všestranného výcviku psa v České republice. Tato zkouška vyžaduje nejvyšší úroveň schopností, kondice a dovedností psa v disciplínách stopy, poslušnost a obrany. Tyto zkoušky vyžadují vynikající spolupráci mezi psem a psovodem a jsou velkou výzvou pro oba. Úspěšné složení ZVV3 je pro pejskaře a jejich psy velkým úspěchem a zdrojem hrdosti.