Pejskari
Registrace

Není žádným tajemstvím, že psi milují skákání – na gauč, hosty, členy rodiny, ostatní psi – je to jedna velká zábava. Je váš pes stejně šťastný na dvou packách jako na čtyřech? Pak ho nejspíš bude navit i dog dancing.

Tanec se psem nebo také dog dancing, je atraktivní sport, jehož podstatou je předvedení psovodem sestavené choreografie na určitou hudební skladbu, kterou pak provádí v časovém limitu se svým psem. Pes musí být ovladatelný bez vodítka, protože všechny akce v dogdancingu probíhají na volno.

Co vše může pes v dogdancing předvádět? Při výběru prvků jste omezováni pouze svými schopnostmi a fantazii meze nekladou. Cvik nesmí neohrožovat zdraví psa. V obyčejných soutěžích nejsou povinné prvky, ty jsou jen v tzv. postupových zkouškách.

 

Výběr plemene

Dog dancing je otevřen všem psům, z praktických důvodů je však vhodnější pro střední a malá plemena. Důležitou vlastností psa je chuť do práce a ochota se učit novým věcem. Temperamentní pes se rychle učí, ale zase může z roztěkanosti dělat hodně chyb. S rozvážnějším psem se nemusíte vejít do časového limitu. Primitivní plemena, mají svůj vlastní svět a spolupráce s člověkem jim moc neříká. V dog dancingu se hodnotí i originalita, takže pokud budete soutěžit s neobvyklým plemenem, budete mít určitou výhodu. Taková border kolie, která sportu kraluje se musí více snažit aby porodce v soutěži zaujala.

 

Postupové zkoušky

Vedle závodění je možné skládat v Dogdancingu postupové zkoušky, které pořádá Dog Dancing Club Czech Republic. Zkoušek je celkem 12, titulů 8. Zkoušky se skládají ve všech divizích, a to ve třech stupních. Zkoušek první úrovně se smí účastnit štěňata ve věku 10 měsíců, zkoušek vyšší úrovně se smí účastnit psi starší jednoho roku.

Hodnotí se sladěnost pohybu hráče se psem, návaznost, originalita prvků, zájem a šikovnost psa. To vše je ale nezměřitelné a tak hodnocení nemůže být vždy 100% objektivní. Vznikala různá pravidla, která se snaží subjektivitu potlačit.

Jedním z prvků požadovaných při zkouškách je procházení psa pod nohama psovoda, což je u velkých psů hůře providitelné. Další prvky jsou třeba couvání, obcházení, chůze stranou, slalom nebo pivot, kdy se pes otáčí kolem osy předních nebo zadních nohou.

 

Kategorie, divize

V česku tuto aktivitu zastřešuje Dogdancing Club Czech Republic. Rozlišují 2 divize podle stylu sestavy.

Divize HtM - Heelwork to music

Heelwork má být podstatná část skladby provedena u nohy psovoda.

Divize F - Freestyle

 

Historie dog dancing

Tento sport pochází ze Spojeného království, kde vznikl z klasické poslušnosti (obedience), do které byly postupně přidávány různé cviky dnešního freestyle.