Dogtrekking: Outdoorová aktivita pro milovníky psů a přírody

Máte rádi psy? Milujete dlouhé procházky v přírodě? A už jste slyšeli o sportovní outdoorové disciplíně jménem dogtrekking?

Dogtrekking je kynologický vytrvalostní outdoorový sport, kdy v časovém limitu překonává tým člověk a pes mimořádné vzdálenosti.

Psovod je při dogtrekkingu spojen se psem vodítkem připojeným k bedernímu pásu, nebo vede psa pouze na vodítku, nelze mít psa "na volno" a to ani na chvíli. Pes je při využíván jako tahač. Často vidíte i psa, který má speciální psí batoh.

První dogtrekkingový závod v české republice se konal v roce 2000. Trasy jsou běžně dlouhé kolem 100 km. Vzhledem k tomu, že roste zájem o dogtrekking, tak pořadatelé upravují délku trasy, aby byl sport vhodný i pro méně zdatné sportovce, nejsou tak výjimkou ani trasy dlouhé 20 km.

Plemena vhodná na dogtrekking

Pro tento sport se hodí jakékoliv plemeno, které má dostatečnou kondici zvládnout vybranou trasu. Pokud se rozhodujete pro pořízení psa vyloženě vhodného na dogtrekking, pak jsou vhodná plemena:

  1. Sibiřský husky, jakutská lajka, aljašský malamut a další sáňoví psi
  2. Československý vlčák
  3. Ohaři
  4. Retrívři
  5. Ovčácká plemena

Tento seznam je velmi orientační, dogtrekking zvládne téměř každé plemeno. Ano, vhodnější jsou plemena středního a velkého vzrůstu, ale potkáte i jezevčíky, jack russel teriéry, nebo jiná malá plemena. Určitě méně vhodnými na dogtrekking jsou plemena s kratším čenichem, s dýchacími obtížemi atd. Vždy volte délku trasy nejenom podle své fyzické kondice, ale i podle kondice svého psa.

Jak začít s dogtrekkingem?

Začínejte ideálně postupně. Určitě denně chodíte se svým pejskem na procházky - postupně je natahujte podle toho, jak se cítíte. Chůze má volnější tempo než běh, takže nutně nepotřebujete, aby vás pejsek táhnul po celou dobu. Můžete nechat pejska se i někde začichat. U běhu se psem (canicrossu) jsou nároky na pejska vyšší.

Vzdálenost, kterou ujdete, postupně natahujte, až se dostanete třeba na 20 km, pak můžete vyzkoušet nějaké závody pro začátečníky a uvidíte, jak na tom jste fyzicky a pod tlakem. Ideální je zařadit do svého tréninku alespoň jednu 20 km procházku týdně.

Určitě s sebou mějte vždy dostatek vody pro sebe i pro pejska.

Co se týče psa a tahu - je lepší použít kvalitní postroj vhodný na dogtrekking nebo do lehkého tahu, místo klasického vodítka je pro pejskovo zdraví lepší zvolit vodítko s amortizérem. Pejska na tah zvykejte postupně, například zvolte povel „vpřed“ a postupně ho zvykejte, že při povelu „vpřed“ je potřeba, aby táhl dopředu. Za vhodné chování ho náležitě pochvalte.

Dogtrekkingové závody

Závodů je v ČR poměrně dost. Většinu z nich naleznete ve skupině Dogtrekking Czech Republic nebo na stránkách dogtrekking.cz – zde je i mapa závodů a odkaz na pořadatele.